За автора
Споделени мисли за скулптурата на Иван Тома нов
Иван Томанов е автор, чийто творчески път вече му е завоювал утвърдено място в съвременното българско пластично изкуство. Той е роден през 1956 година, завършва художествена гимназия в София /1974 г./ и специалност скулптура в Националната Художествена Академия през 1983 г. в класа на проф. Борис Гондов.
Работите на Иван Томанов обхващат широк регистър на изяви – от малка пластика до монументални форми, а по отношение пластическия изказ варират от работа по натура до абстрактни композиции. Причините за това разнообразие и широта на авторовата изява не са случайни – Иван Томанов задълбочено и неотклонно налага своите вътрешни високи критерии спрямо основните насоки на собствените си търсения. В това отношение неговото творчество може да бъде разгледано като едно своеобразно повторение /в рамките на индивидуалния творчески път/ на една компактна история на изкуството: еволюцията, която изминава пластичната форма от момента на своята първична поява до съвременната сложна и многопластова изказност.
Тези високи авторови критерии, впрочем, се отнасят за всички етапи от творческия акт – от първоначалните натрупвания, които обхващат огромно количество визуална информация и завидна осведоменост по отношение пластичния език на изкуството, до мига на раждането на идеята, а оттам - към окончателното й реализиране и осъществяване в траен материал. При подобна взискателност не можем да очакваме друго, освен белезите на постъпателно развитие и непрекъснато напрежение, което съпътства процеса на съзиданието. Като че ли най-интензивното усещане, което оставят неговите работи е именно това напрежение - еднакво интезивно и струящо, както от натурната, така и от абстрактната форма. Това е и причината творчеството му трудно да бъде делено на периоди или на фази, отличаващи се по някакви формални белези. По-скоро обратното – паузи приличащи на поемането на дъх и след това интензивно и много ярко пластическо избухване...
Резултатът от този синтетичен подход е създаването на пластична и материална близост между абстрактната форма и човешкия елемент /детайл/. Фигурите на Иван Томанов носят напрежението и твърдостта на естествената форма – те сякаш току-що са излезли по волята на властен демиург от природния хаос. И обратно – там, където очакваме чистата абстракция, се натъкваме на мощни застинали структури /”Памет”, “Гласовете ви чувам”/, които асоциират със стилизирани човешки изображения, непознати тайнствени знаци, непроницаеми идоли на изчезнали цивилизации. Между тези два основни типа изображения има непосредствена връзка – те взаимно се допълват така, както във всеки от нас има и човешко и природно.
Успявайки да постигне това внушение, Иван Томанов подчертава философските измерения в съдържателния контекст на творбите си. Неговите работи не са предназначени за мимолетно любуване – те изискват напрежение при възприемането им, свързано с размисли за тяхното раждане, съзряване и пластично съзидание. Скулпторът избягва посланието на лесно разчитащата се позната форма, а работи с обобщени категории – рядкост в съвременната ни пластика. Това е и неговата най-голяма стойност като творец – особеност, която го утвърждава и откроява ярко в съвременната картина на българското изобразително изкуство.
София, януари 2009 г. доц. Борис Данаилов - изкуствовед